‘Xavi grijpt genadeloos in bij spelers Oranje’

Foto: ‘Xavi grijpt genadeloos in bij spelers Oranje’

Je kunt zeggen wat je wilt, maar het Nederlands elftal heeft natuurlijk zeker geen goed wereldkampioenschap gespeeld. Onder de nieuwe bondscoach Xavi Hernández móét het anders.

‘Xavi Hernández gaat los tegen Oranje-aanvallers’

Het was vooral opvallend dat de spelers van Oranje op het WK 2026 heel weinig meters maakten. Van alle landen behaalde Nederland het laagste gemiddelde met betrekking tot op het veld afgelegde afstanden, en dat is toch wel een probleem te noemen. Het drukzetten ging niet goed, zoals wel vaker het geval was onder Ronald Koeman.

Voetbal International weet dat Xavi dat drie spelers in het speciaal te verstaan heeft gegeven: zijn aanvallers (tegen Duitsland zijn dat Crysencio Summerville, Brian Brobbey en Cody Gakpo, red.). De rechtsbuiten, de spits en de linksbuiten zijn de eerste verdedigende linie in de spelopvatting van de nieuwe Oranje-keuzeheer, dus zij zullen moeten jagen.

“Bij Oranje moeten de aanvallers de eerste verdedigers worden”, lezen we. “Niet voor niets sprak Xavi maandag uitgebreid over het belang van ‘effort’. Koeman ergerde zich vaak openlijk aan aanvallers die geen verantwoordelijkheid namen om achter hun man aan te gaan. Al hield de keuzeheer dat mede zelf in stand door Memphis Depay lang vertrouwen te geven en Donyell Malen te gebruiken op de rechterflank.”

Het blad vervolgt: “In topwedstrijden ontwikkelde Oranje onder Koeman zelden succesvol druk naar voren. In plaats daarvan paste hij zich vaak defensief aan. Denk aan Frimpong die tegen Frankrijk rechtsbuiten stond om een opkomende linksback af te stoppen, Frenkie de Jong die in de laatste lijn kwam als vijfde verdediger en het schakelen naar 5-2-3 tegen Marokko. Xavi zal proberen om Oranje verder vooruit te laten verdedigen.”

Hoe dat er in de praktijk uit gaat zien zullen we vanavond ondervinden: “In een bijzin liet hij vallen dat hij het man-op-man over het hele veld van Peter Bosz niet ambieert, ook al maakte hij in zijn tijd zonder werkgever dagenlang studie van de pressie van Gian Piero Gasperini bij Atalanta. Tegelijkertijd was Xavi gecharmeerd van het werk van Hansi Flick, die hem opvolgde bij Barcelona.” De Spanjaard zei daarover: “Ze zetten druk vanuit de vleugelaanvallers en de backs stappen helemaal door.”

Géén speciale behandeling

Wat duidelijk is, is dat de aanvallers van het Nederlands elftal géén uitzonderingsposities krijgen: “Zeker is dat Xavi af gaat rekenen met uitzonderingsposities. Rennen voor het team, is een citaat dat hij herhaaldelijk gebruikt. Het niet oproepen van Memphis valt daarom te zien als een signaal. Hoewel Xavi naar buiten toe vol respect sprak over de topscorer aller tijden van het Nederlands elftal, is duidelijk dat Memphis niet uitblinkt in het afjagen. Daardoor moet uiteindelijk het hele team naar achteren. Xavi staat voor een andere mentaliteit. Hij zal gaan zoeken naar aanvallers die kunnen helpen om de bal zo snel mogelijk terug te veroveren.”

Terecht?

  • Vind ik wel
  • Vind ik niet
  • Vind ik wel
  • Vind ik niet

0 Votes

Lees meer

Deel op sociale media:

Bevestig je leeftijd om door te gaan

Belangrijk!

Deze website bevat gokgerelateerde inhoud en is niet geschikt voor minderjarigen, personen met risicovol gokgedrag of mensen die zichzelf hebben uitgesloten van deelname aan kansspelen. Dergelijke inhoud wordt alleen weergegeven als u bevestigt dat u 24 jaar of ouder bent.

Wat is je leeftijd?

Wat kost gokken jou? Stop op tijd | 18+ | loketkansspel.nl | Gokken kan verslavend zijn | Deze boodschap mag niet gedeeld worden met minderjarigen| Algemene voorwaarden zijn van toepassing | #Advertentie