Waarom Ajax vol voor deze trainer moet gaan, om het gat met PSV te dichten

Foto: Waarom Ajax vol voor deze trainer moet gaan, om het gat met PSV te dichten

Hans Nijland zei onlangs tegen SoccerNews: Ajax is geen topclub meer, maar een tobclub, met een b dus. Hoe worden de Amsterdammers echter wél weer een topclub? ‘Waardevermeerdering’ is het toverwoord, de nieuwe trainer de tovenaar.

Met Dick Schreuder kan Ajax op PSV gaan jagen

Het kan verkeren: vanaf (ongeveer) het seizoen 2016-2017 was het hosanna in de Johan Cruijff ArenA. Onder Peter Bosz werd de finale van de Europa League gehaald en Erik ten Hag leidde de Amsterdammers in het seizoen 2018-2019 zelfs naar de halve finale van de Champions League. Er werden spelers voor zachte prijsjes binnengehaald (of: gratis en opgeleid vanuit de eigen jeugd) en voor enorme bedragen doorverkocht. Neem een Frenkie de Jong, een Lisandro Martínez, een Antony. Ga zo maar door. Ajax zou het Bayern München van Nederland worden, zo waren de geluiden in het Nederlandse voetballand.

In het hier en nu, anno 2026, lijkt de traditionele topclub meer op het 1. FC Kaiserslautern van Nederland. Die roten Teufel wonnen de Bundesliga in 1991 en 1998 en de DFB-Pokal in 1990 en 1996, maar raakten vervolgens compleet in verval. Op een gegeven moment speelden ze zelfs in de 3. Liga en zo ver is Ajax natuurlijk niet afgegleden, dit is allemaal schromelijk overdreven, maar het Bayern München van Nederland is men in Amsterdam niet direct geworden.

Sterker nog: de topclub ziet PSV in de verte verdwijnen. Het wordt vermoedelijk een heet zomertje in het Philips Stadion, met spelers als o.a. Ricardo Pepi, Joey Veerman, Sergiño Dest en Ismael Saibari van wie het de verwachting is dat ze voor meerdere tientallen miljoenen euro’s een volgende stap zetten. Het financiële en op dit moment sportieve gat tussen de ArenA en het Philips Stadion wordt groter, groter dan het met zijn 116 kilometer al is.

Daar is-ie weer: Dick Schreuder

Aan Jordi Cruijff de taak om puin te ruimen in onze hoofdstad, en op dat gebied heeft hij een takenpakket gekregen waar je u tegen zegt. We lichten twee zaken uit: A) er moet een nieuwe trainer aangesteld worden, en B) er moet waarde gecreëerd worden op het veld. Alleen dat laatste kan leiden tot een nieuwe status van het Bayern van Nederland, al zal dat ongetwijfeld meerdere seizoenen in beslag nemen. Dat A en B met elkaar te maken hebben staat echter buiten kijf. Dat wil zeggen: Ajax heeft een hoofdcoach nodig die bewezen heeft waarde toe te voegen aan zijn selectie. Op dat vlak kán Cruijff niet om Dick Schreuder heen.

Zijn naam wordt de laatste tijd vaak genoemd en naar verluidt wordt Marcel Boekhoorn, ‘suikeroom’ bij Schreuders huidige club NEC daar ‘gillend gek van’. Maar gezien de prestaties (en misschien wel belangrijker: het vertoonde spel) van de Nijmegenaren zou je óók kunnen zeggen: da’s logisch. Des te meer als je naar zijn kunsten kijkt op het gebied van waardevermeerdering. Bij PEC Zwolle (2021-2023), bij de Spaanse derdeklasser en later tweedeklasser CD Castellón (2023-2025) en nu ook weer in het Goffertstadion.

PEC Zwolle en CD Castellón

Laten we in Zwolle beginnen. Spelers die daar onder Schreuder speelden en onder zijn vleugels méér waarde werden waren onder anderen Thomas Beelen, Thomas van de Belt, Rav van den Berg, Davy van den Berg, Jasper Schendelaar, Younes Taha en Mees de Wit. Door naar Castéllon, met wat meer uitleg omdat het om relatief onbekende namen gaat: Raúl Sánchez kwam transfervrij en werd voor één miljoen euro doorverkocht aan het Mexicaanse Necaxa. Daijiro Chirino kwam voor 250.000 euro over (nota bene van PEC) en ging voor twee miljoen naar UD Almería. Joshua Vertrouwd werd gratis en voor niets overgenomen van FC Utrecht en is nu drie miljoen euro waard (en speelt in LaLiga bij Rayo Vallecano), en precies datzelfde (al kwam hij van Atlético Madrileño, de beloften van Atlético Madrid, en is hij nog niet verkocht) geldt voor Álex Calatrava.

NEC

Ook bij NEC dansen de financiële mensen op dit moment op de tafels. ‘Superzaakwaarnemer’ Jorge Mendes is al ingeschakeld om Kodai Sano in de aankomende zomer voor twintig miljoen euro te verkopen, en het moet gek lopen wil er níét voldaan worden aan die vraagprijs. Kento Shiogai ging onlangs al voor 9,5 miljoen euro (en ook 9,5 miljoen euro winst) naar VfL Wolfsburg, en wat te denken van Basar Önal, Sami Ouaissa, Noé Lebreton, Deveron Fonville en Darko Nejasmic? Of Ahmetcan Kaplan, die met zijn ziel onder zijn arm rondliep op De Toekomst maar opeens een uitstekende indruk maakt. Schreuder voegt waarde toe, overal waar hij komt, zoveel zelfs dat het misschien de vraag zou moeten of hij niet naar Wall Street zou moeten transfereren.

Maar hoe doet hij dat, dat ‘waarde toevoegen’? We zoomen in op De Goffert, waar de Barnevelder te maken kreeg met Basar Önal, een vleugelspits. Schreuder zag in Önal echter een soort wingback en als wingback kwam de international van Jong Turkije helemaal tot leven. Een ander voorbeeld: Sami Ouaissa, die in het seizoen 2024-2026 nog een soort van manusje van alles was. Als centrumspits, op linksbuiten, op rechtsbuiten, als aanvallende middenvelder, als ‘mid-mid’; er werd maar met hem geschoven. Schreuder posteerde hem vast op rechts en ding-ding-ding, we have a winner.

Gat met PSV

En dat is precies, één-op-één, copy-paste, wat Ajax nu nodig heeft. Willen de Amsterdammers in de toekomst dat gat met PSV weer weten te dichten, financieel gezien, dan moet het waarde zien te creëren op het veld. Je weet: als je Dick Schreuder haalt, dan moet je een aantal spelers halen die in zijn speelwijze passen, en die daarin meegaan. Maar het is bijna een garantie dat spelers daardoor meer waard gaan worden. Omdat ze in hun kracht komen te staan, omdat ze een spelletje gaan spelen dat ze ligt. Dat zou voor Ajax natuurlijk interessant zijn. Ook voor spelers die al in de ArenA onder contract staan kan het een verademing zijn. Dat zie je nu dus in De Goffert, waar spelers die er voor de komst van Dick Schreuder al zaten, maar met wie gesleuteld is en die nu veel meer waar zijn.

Of het dan weer het Bayern München van Nederland genoemd kan worden? Dat zou dan zomaar weer mogelijk kunnen zijn… Het zou in ieder geval geschreven kunnen worden. Dat alleen al zou pure winst zijn!

Bayern van Nederland?

  • No way
  • Waarom niet?
  • No way
  • Waarom niet?

0 Votes

Lees meer

Deel op sociale media:

Laatste nieuws

16:33
4+
Sneijder genoot van rentree maar noemt ook een minpuntje
16:15
23+
”Degradant’ Xavi Simons maakt bliksemtransfer’
16:00
27+
‘Hierdoor is Jordi Cruijff nu al ongeloofwaardig bij Ajax’
15:40
76+
‘Van Persie jaagt vier Feyenoord-spelers weg’
15:20
55+
Nieuws over kersverse Ajax-staf van Óscar García
15:00
14+
Koeman over toekomst: “Nee, dat in ieder geval niet”
14:40
37+
Cruijff met Ajax-ambitie: “Dat is de doelstelling volgend seizoen”
14:20
9+
Nederlandse steunpilaar kan stap maken binnen de Bundesliga
14:00
235+
‘Óscar García verrast met sterspeler van Jong Ajax’
13:40
31+
Dit is waarom Jordi Cruijff vertrok bij FC Barcelona
13:20
35+
Francesco Farioli onder vergrootglas na Ajax-trauma
13:00
55+
Na laatste fluitsignaal: veelzeggend moment Van Persie
12:40
86+
Explosie na PSV – AZ: ‘Valsspeler, matennaaier!’
12:20
440+
‘Feyenoord-bestuur maakt toekomst Van Persie bekend’
12:14
280+
‘Cruijff stuurt niet alleen Grim, maar ook spelers weg’
11:40
235+
‘Ajax waagt gok: Pep Guardiola’
11:30
56+
‘WK op de tocht voor Joey Veerman’
11:15
2+
Op welke zender kijk je Atlético Madrid – Tottenham Hotspur?
11:00
221+
Nieuwe Ajax-trainer niet geliefd bij vorige club: “Verkocht gebakken lucht”
10:40
444+
‘Van Persie per direct weg: opvolger bekend’

Bevestig je leeftijd om door te gaan

Belangrijk!

Om ervoor te zorgen dat we een veilige en verantwoorde omgeving kunnen bieden aan alle bezoekers, vragen we je vriendelijk om je leeftijd te bevestigen. We willen je erop wijzen dat het invullen van je leeftijd vertrouwelijk wordt behandeld en dat we deze informatie uitsluitend gebruiken om te voldoen aan de wettelijke vereisten en om ervoor te zorgen dat onze advertenties op de website alleen getoond worden aan de bezoekers die dit mogen zien. De leeftijd dient naar waarheid ingevuld te worden

Wat is je leeftijd?

Wat kost gokken jou? Stop op tijd | 18+ | loketkansspel.nl | Gokken kan verslavend zijn | Deze boodschap mag niet gedeeld worden met minderjarigen| Algemene voorwaarden zijn van toepassing | #Advertentie