Oranje schokt zorgeloos Spanje

Foto: Oranje schokt zorgeloos Spanje

Oranje staat na de enerverende kwartfinale van de Nations League tegen Spanje met lege handen. Toch is het moraal weer hoog en heeft het Nederlands elftal gezorgd voor een schok. De altijd zo zorgeloze Spanjaarden nemen vanaf nu iedere tegenstander bloedserieus.

Opinie: Spanje onderschatte Oranje en zorgeloze instelling wordt bijna fataal

Ik las het hier al in de kranten. Een prachtig affiche en weer een volgend hoofdstuk van het geweldige Spaanse voetbalboek. Nee, Oranje, was een leuke tegenstander, maar vooral bedoeld om van een Nederlandse vloek af te komen. Spanje won nog nooit in Nederland. Dat lukten de Spanjaarden ook niet in De Kuip.

In het magische Feyenoord-stadion zorgden weer de supporters ervoor dat de ploeg van, ditmaal, Ronald Koeman opleefde en Spanje bijna naar de afgrond werkte. Op het nippertje, zoals zo vaak bij Spanjaarden in het dagelijkse leven, kwam het nog goed voor de Europees kampioen.

Spektakelstuk dat geen einde verdiende

En toen was daar Mestalla. In een elektrisch geladen Valenciaans stadion kwam alles samen. Een partij die niet op een Nations League-kwartfinale leek, maar op een EK-finale. Het spel golfde op en neer en beide landen lieten hun beste spel zien. Waar bij Oranje Jan Paul van Hecke, Ian Maatsen en Bart Verbruggen uitblonken, was het bij Spanje Unai Simón, Nico Williams en toch ook weer Lamine Yamal. Een spektakelstuk om van te genieten, die eigenlijk niet had mogen eindigen met gemiste penalty’s.

Zo denken ze erin Spanje nu ook over. Nederland staat na dit tweeluik weer op de kaart. Oranje was toch een beetje van de voetbalkaart verdwenen. Een land dat van oudsher geweldige wedstrijden speelde, maar nooit won. Eventjes was het andersom, maar de laatste jaren werd resultaat belangrijker. Het EK was daar een goed voorbeeld van. Met pragmatisch voetbal en een derde plaats in de poule werd toch de halve eindstrijd bereikt.

Van schouders ophalen naar grote opluchting in Spaanse ochtendkranten

In Spanje haalde ze destijds nog hun schouders erover op. Mañana, mañana. Morgen, morgen, of in deze: we zullen wel zien. Het komt allemaal goed. Is ook niet zo gek als het in het geval van Spanje ook bijna altijd wel goed komt. Bondscoach Luis de la Fuente heeft net als Koeman vroeger het geluk aan zijn broek hangen. Dat hebben we met Oranje nu ook van dichtbij ervaren.

De Spaanse ochtendkranten zijn dan ook opgelucht. Dit hadden zij niet verwacht van Oranje. Een Nederlandse ploeg, die La Roja bij vlagen de wil kon opleggen. De Spaanse voetballers moesten zelfs zich gaan toeleggen op countervoetbal. Gelukje voor Spanje is dat zij met spelers als Williams en Yamal en Dani Olmo spelers hebben die met één oogopslag de diepte zijn en toe weten te slaan. Ook dat hebben we met Oranje gemerkt.

Spanje
De opluchting was groot bij Spanje na de kwartfinale van de Nations League tegen Oranje.

Geen penaltytrauma meer voor Spanje, wel voor Oranje

Het zorgeloze Spanje, heeft zich, al zullen ze het zelf nooit toegeven, toch echt wel even zorgen gemaakt. Drie keer kwamen die dekselse Holandeses weer terug. Er moesten zelfs strafschoppen aan te pas komen. Van vroeger uit heeft Spanje net als Nederland een slechte record met het nemen van die penaltyreeksen. De recente jaren heeft Spanje echter het strafschoppennemen weer geleerd. Zo won het de Nations League de vorige keer op penalty’s van Kroatië. Inmiddels heeft Spanje (inclusief die van gisteravond) 8 van de 14 penaltyreeksen gewonnen.

Helaas kunnen we dat niet zeggen over Oranje, dat weer eens met een penaltytrauma kampt. Het geluk van Koeman is nu het geluk van De la Fuente, zien ook de Spaanse dagbladen. Zowel in Madrid, Barcelona en Valencia zijn ze het erover eens: de bondscoach heeft een bos bloemen verdiend. Hij laat Spanje op verschillende manieren aantrekkelijk voetballen, boekt resultaten, zorgt voor vertrouwen in strafschoppen en heeft het geluk van een winnaar. En Nederland? Daar heeft Spanje toch mooi Dean Huijsen van gepikt.

Spaanse spirit en Hollandse ziekte

Een geluk waar en Spanje niet over dacht dat ze daarop aanspraak moesten maken. Oranje was ooit eens, maar dit Spanje is veel en veel beter, zo was de gedachte. Twee keer 2-2, een 1-1 in verlenging en een nipte penaltyreeks zegt heel wat anders. Al blijft het lastig om het onoverwinnelijke Spanje echt te verslaan. En nog lastiger om de Spanjaarden te overtuigen dat Oranje stiekem het meeste aanspraak maakte op de zege. Maar goed, dat is wellicht de Hollandse ziekte en de Spaanse spirit is in het voetbal blijkbaar nog altijd sterker. Mañana, mañana, het komt allemaal wel goed. Als Spanje wel ja.

Over Eimert Pruis

Presentator en schrijver Eimert Pruis werkt onder de Spaanse zon voor SoccerNews. Hij richt zijn blik dus vooral op Spanje, FC Barcelona en Real Madrid, maar maakt ook inside-verhalen over Oranje en Feyenoord. Heb je een tip? Mail naar [email protected]

Welk land vind jij beter?

  • Nederland
  • Spanje
  • Nederland
  • Spanje

0 Votes

Lees meer

Deel op sociale media:

Laatste nieuws

14:40
0+
Van Rooij vs. El Karouani: even tegenstanders, maar vooral voetbalvrienden
14:40
6+
‘Van Persie op de vingers getikt na Timber-spandoek’
14:20
6+
Goed nieuws voor PSV in aanloop naar Atlético Madrid
14:00
37+
Bizar: deze twee landen spelen ‘pride match’ op WK 2026
13:40
27+
‘Ajax klopt aan bij Bayern München voor aanvaller’
13:31
106+
Krant: ‘Selectie Liverpool kotst Nederlander uit’
13:20
28+
Spijkerharde kritiek op Salah: “Zet zichzelf voor gek”
13:00
112+
Vermoedelijke opstelling Ajax tegen Qarabag: Weghorst uit de basis
12:58
21+
Twee opvallende spitsen konden Utrecht niet helpen tegen Twente
12:40
40+
‘Ontslag Alonso bij Real Madrid nadert: opvallende opvolger’
12:20
25+
‘Feyenoord-ster verovert vaste plek in Oranje’
11:30
1016+
‘Megaschorsing voor Wouter Goes’
11:15
22+
Oranje gewaarschuwd: “Kan beter koppen dan Weghorst”
11:03
144+
‘Ongekend drama rond Hakim Ziyech’
10:59
3+
Op welke zender kijk je Real Madrid – Manchester City?
10:44
470+
‘Ajax schrikt zich rot voor duel met Feyenoord’
10:29
0+
Op welke zender kijk je Club Brugge – Arsenal?
10:18
151+
‘Rafael van der Vaart niet meer op tv’
10:14
49+
‘Transferdomper voor Quinten Timber’
10:00
73+
Vermoedelijke opstelling PSV tegen Atlético: keuzestress voor Bosz
Wat kost gokken jou? Stop op tijd | 18+ | loketkansspel.nl | Gokken kan verslavend zijn | Deze boodschap mag niet gedeeld worden met minderjarigen| Algemene voorwaarden zijn van toepassing | #Advertentie